Projekt “Pytaj o chemię” 

Warto wejść na stronę https://www.ekonsument.pl/chemikalia, by dowiedzieć się więcej o tym, jak unikać niebezpiecznych produktów chemicznych i jaki mają one wpływ na nasze zdrowie. 

Projekt edukacyjno-informacyjny realizowany jest przez Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie. 

Produkty takie jak ubrania, zabawki, przybory sportowe i kąpielowe, akcesoria i opakowania na żywność, których używamy na co dzień, mogą zawierać niebezpieczne substancje chemiczne, powodujące raka, wywołujące alergie i poważnie zaburzające gospodarkę hormonalną. Obok stylu życiu i diety, udział substancji chemicznych w naszym życiu, jest uważany przez naukowców, za zwiększający ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.

Plastikowe produkty tak wszechobecne w naszym codziennym życiu szkodzą nie tylko naszemu środowisku, ale także naszemu zdrowiu – zwłaszcza zdrowiu dzieci. Większość tworzyw sztucznych to mieszanki polimerów, które są zwykle otrzymywane z paliw kopalnych i mieszaniny dodatków. Dodatki te nadają przedmiotom pożądane funkcje, takie jak wysoka elastyczność (zmiękczacze), ochrona przed promieniowaniem UV (filtry UV) czy ognioodporność (opóźniacze spalania). Mogą one jednak powodować raka i inne choroby cywilizacyjne oraz wpływać na nasz system hormonalny. Wchodzą do naszych ciał poprzez kontakt ze skórą, oddychanie i pożywienie, które jemy.

Fundacja zachęca do korzystania z aplikacji „Pytaj o chemię” i skanowania produktów, w celu uzyskania od producentów plastikowych towarów informacji o szkodliwych substancjach chemicznych, zgodnie z unijnym rozporządzeniem REACH. Im więcej osób będzie prosić  o takie informacje, tym większa szansa, że pod presją konsumentów, producenci i importerzy zadbają o dostarczenie informacji konsumentom lub zaczną tworzyć produkty bez szkodliwych substancji.