Seniorzy dla Przyszłości

„SENIORZY DLA PRZYSZŁOŚCI”
PROGRAM LLP GRUNDTVIG
ROJEKTY WOLONTARIATU SENIORÓW
PARTNERZY: Fundacja AGRINATURA (POLSKA), VESTJYLLANDS HIGH SCHOOL (DANIA)
Czas trwania projektu – od 1.01.2013 do 30.06.2014

 

Polsko-Duńsko-Angielsko-Niemiecki słowniczek

Słowniczek o tematyce przyrodniczo-ogrodniczo-kulinarnej przygotowany w ramach prac projektowych przez naszych wolontariuszy

Do pobrania: Słowniczek (xls)

Trzeci pobyt wolontariuszy z Polski w Danii: Marianna i Ela, 7 czerwca-27 czerwca 2014

Ostatni pobyt wolontariuszek polskich w Danii

„Byłyśmy ostatnią parą wolontariuszy z projektu 50+, która w dniach 7.06-27.06 br. przebywała w Danii w ramach wymiany. Nasz pobyt w Danii to był przedsmak raju. Poznałyśmy kulturę Duńczyków w miejscu w którym przebywałyśmy, zwiedzałyśmy lokalne muzea, uczestniczyłyśmy w festynach, festiwalach, byłyśmy zapraszane również przez wolontariuszy duńskich, którzy byli w Polsce. Zwiedzałyśmy szkołę, gdzie pracuję Polka p. Małgosia, która wyszła za mąż za Duńczyka. Do szkoły uczęszcza 27 narodowości. P. Małgosia była naszym tłumaczem a wtedy kiedy nie mogła być z nami Duńczycy zadbali o to sprowadzając do tłumaczenia Ukraińca Polskiego pochodzenia i jego żonę Ukrainkę. Pani Małgosia gdzie to było możliwe podkreślała swoją polskość, byłyśmy z koleżanka Elą gośćmi w jej domu. Podczas pobytu w Danii mieszkałyśmy w szkole. Jedyna wyższa szkoła, która przestrzega i uczy ekologii. Szkoła sama produkuje prąd (ma wiatrak) wyposażona jest w solary, dlatego była cały czas ciepła woda.

Duńczycy to wspaniały i pracowity  naród otwarty na wszelkie nowości. W roku 2013 zakończono zakładanie solarów i skończyła się dotacja z Unii. Oddalone o 5 km miasteczko o nazwie Ringkoebing pozyskuje ciepła wodę z solarów zamontowanych poza miastem.

Szkoła Ludowa Vestjyllands Hojskole, w której mieszkałyśmy,  posiada cudowny ogród, tam też były wykonywane nasze prace wolontariackie. Dlaczego cudowny ogród? Atmosfera tego ogrodu powoduje zachwyt. Rośliny są tak posadzone, że sąsiedztwo wpływa korzystnie na wzajemny rozwój. Ogród tak przyciągał, że nawet wtedy kiedy miałyśmy trochę wolnego, to biegałyśmy do tego ogrodu, który istnieje już 10 lat. Poprzez ten ogród szkoła ma kontakt z całym światem. W tym czasie  w którym przebywałyśmy, byli również wolontariusze z Brazylii, Afryki i krajów europejskich. Tu poznałyśmy chwasty i kwiaty, które można używać w kuchni. Ciasto czekoladowe, które serwowano nam do kawy posypywano kwiatami (płatkami) nagietka i goździków. Do naszych prac wolontariackich należało: pielenie, gracowanie ścieżek, zrywanie pączków róż, pokrzywy, mięty, które suszono a następnie sprzedawano w małym sklepiku na terenie ogrodu.

Dyrektor ogrodu Birtha, która zakładała ten ogród to wspaniały człowiek, tak zaangażowany w dalszy rozwój tego ogrodu, że to trudno sobie wyobrazić. Do dzisiaj mam przed oczami piece z kamienia i gliny, z których ci co tam wypoczywają mogą korzystać. W ogrodzie całkowita ekologia, nawet w ubikacji z której korzystają zwiedzający ogród, są informowani, że jeżeli przyjmują antybiotyki to nie mogą z ubikacji korzystać, stosowane są tu wiórki ze stolarni.

Zwiedzałyśmy również spółdzielnie, gdzie społeczność tej spółdzielni zbudowała pierwszy wiatrak, który ma ponad 50 lat i działa do dzisiaj. Oprowadzał nas Polak który tam kończy uczelnie, pracuje z trudną młodzieżą i opowiadał jak grupa hippisów przeciwstawiła się rządowi, która chciał pobudować elektrownię atomową. Sprowadzono z takich krajów jak Francja i Niemcy- dźwigi, transformatory inne żelastwo i wówczas rząd odstąpił od pomysłu budowy elektrowni atomowej, bo w tej społeczności uprawia się również rośliny w sposób ekologiczny, a kury tam hodowane, jak już nie będą niosły jaj to będą na emeryturze.

Można by było pisać bez końca, jesteśmy zafascynowane tym co zobaczyliśmy. Bardzo skromne kościoły i przepiękne cmentarze wokół kościołów. Wszędzie byłyśmy bardzo gościnnie i serdecznie przyjmowani i długo, długo będziemy wspominać Duńskich wolontariuszy: Birthę, Eskilda, Helen, Ellen i Ejwinda, Boja i Ann. Niektórzy wyrazili chęć przyjazdu do Polski w roku 2015.  Wiadomości i praktyka tam zdobyta będzie wykorzystana u nas w Polsce, będziemy o tym mówić na Uniwersytecie Trzeciego Wieku i na spotkaniach seniorów.

Dziękujemy pomysłodawcom za przejęcie nas do tego wspaniałego projektu”

wolontariuszki Marianna Goral

i Elżbieta Łuniewska

 

Wolontariusze z Danii w Polsce: Helen i Boi, 23 kwietnia- 13 maja 2014

Helen Borg i Boi Nielsen gościli u nas wiosną 2014. Boi przez 25 był rolnikiem ekologicznym i prowadził duże gospodarstwo mleczne, tak więc dokładnie wiedział jak pomóc przy wszelkich pracach związanych z pracami w polu i w ogrodzie. Swój dzień pracy zaczyna zwykle o 7.00 i kończy o zmroku, jest po prostu niestrudzony (w wieku lat 70 ma więcej siły niż nie jeden młodzieniaszek). Helen natomiast ma ogromne doświadczenie w pracy z ludźmi, w tym z niepełnosprawnymi jest osobą szalenie ciepłą, troskliwą i cierpliwą . Obydwoje są niezwykle sympatyczni, niesamowicie pracowici, wyrozumiali i pełni energii. Takich wolontariuszy życzymy naprawdę każdemu!

Podczas swojego bardzo intensywnego pobytu w Polsce, naszy wolontariusze między innymi:

1.Zrealizowali wiele prac w siedzibie Fundacji i przylegającym gospodarstwie ekologicznym w tym:

  • Przygotowanie ogródka warzywnego pod zasiewy
  • Przygotowanie folii na pomidory i paprykę
  • Pielenie, podlewanie, przygotowywanie rabatek
  • Sianie kwiatów i warzyw : pietruszki, cukinii, nagietków, bazylii, szczypiorku
  • Sadzenie pomidorów
  • Przygotowanie stojaków pod fasolę
  • Zbudowanie wieszaka na pranie
  • Segregowanie nasion, przygotowanie paczek z nasionkami na dzień Ziemi w Warszawie
  • Udział w Dniu Ziemi w Warszawie
  • Malowanie płotów i drewnianej pergoli

2. Uczestniczyli w spotkaniach z polskimi wolontariuszami i lokalną społecznością:

•         Udział w szkoleniu ekoturystycznym dla lokalnych właścicieli gospodarstw agroturystycznych (pomoc w przygotowaniu materiałów, udział w dyskusji z uczestnikami, robienie zdjęć)

  • Warsztat z polskimi wolontariuszami, wspólne gotowanie
  • Przygotowanie i udział w warsztatach kulinarnych dla dzieci i nauczycieli w Łochowie (pomoc w rozstawieniu materiałów)
  • Udział w konferencji nt. zdrowego żywienia dla nauczycieli i pracowników szkolnych stołówek (udział w dyskusji z uczestnikami)
  • Udział w warsztatach plastycznych dla dzieci i warsztatach kulinarnych z wolontariuszami z Włoch w zaprzyjaźnionej organizacji agroturystycznej
  • Spotkanie z wójtem w gminie Somianka

3. Poznali polskich rolników ekologicznych- odwiedzili między innymi :

  • gospodarstwo ekologiczne Mariusza i Anity Mierzejewskich w Wiśniewie z hodowlą krów polskich czerwonych
  • gospodarstwo ekologiczne i podlaski ziołowy  ogród botaniczny przedsiębiorstwa „Dary Natury” www.ziolowyzakatek.pl
  • Gospodarstwo ekologiczne państwa Dąbrowskich w Hołowienkach (wielokierunkowe, hodowla zwierząt, warzywa, zboża)
  • Gospodarstwo ekologiczne Marianny Kuźmy w gminie Sabnie
  • Gospodarstwo agro-edukacyjne hodowla kóz w Glinie
  • Gospodarstwo ekologiczne naszej polskiej wolontariuszki Eli Łuniewskiej

4. Poznawali Polską kulturę  i  historię

  • Zwiedzanie muzeum w Treblince
  • Udział w uroczystościach lokalnych w dniu 3 maja
  • Wizyta u lokalnego artysty rzeźbiarza

Relacja z drugiego pobytu wolontariuszy z Polski w Danii: Ewa i Joanna, 29 września-19 pażdziernika 2013

A oto jak wspomina swój jesienny pobyt nadmorski nasza wolontariuszka Ewa:

„W pierwszych trzech tygodniach października 2013 roku przebywam w pięknej, nadmorskiej okolicy położonej we wschodniej Danii. Przelot przebiegł pomyślnie i zostałyśmy serdecznie przywitane.

Podczas pobytu miałam okazję zobaczyć jak duńskie społeczeństwo radzi sobie z problemem utylizacji odpadów, oraz w jaki sposób korzysta z odnawialnych źródeł energii. Ich wskazówki i pomysły powinny być inspiracją dla nas Polaków. Praca w wolontariacie była bardzo satysfakcjonująca, sprawiała przyjemność i integrowała nas z innymi. Najczęściej były to prace ogrodowe:  zbieranie owoców i warzyw. Następnie przygotowywaliśmy z zebranych plonów pyszne soki, przetwory i potrawy. Wspólnie gotowaliśmy łącząc polskie i duńskie smaki. Serwowaliśmy kilkakrotnie polskie potrawy na bazie grzybów, co dla Duńczyków było nowością i miłą odmianą. Mimo jesiennej aury prace na świeżym powietrzu były interesujące i przyjemne. Duńczycy byli bardzo pomocni, życzliwi i pomysłowi. Wspaniale organizowali nam wolny czas. Udowodnili, że my seniorzy również możemy aktywnie spędzać „jesień życia”, np. podczas organizowanych tam wieczorków tanecznych.

Uważam, że tego typu wymiany są bardzo wartościowymi wyjazdami pozwalającymi na poznanie życia codziennego innych narodowości. Gorąco zachęcam wszystkich do udziału w takich projektach- nigdy nie jest za późno na naukę i zwiedzanie nowych miejsc! „

Ewa Rudo

RELACJA Z DRUGIEGO  POBYTU W POLSCE WOLONTARIUSZY Z DANII : ELLEN I EJVIND

Zapraszamy do GALERII PROJEKTU>>>>

W dniach 19 sierpnia- 9 września 2013 w siedzibie Fundacji AgriNatura przebywali wolontariusze z Danii Ellen i Ejvind Haubjerg. Obydwoje byli nauczycielami w specjalnej „free school” pedagogami, dodatkowo Ejvind jest świetnym stolarzem a Ellen nauczycielką angielskiego co się okazało niezmiernie przydatne w pracy w siedzibie naszej Fundacji i spotkaniach z grupą wolontariuszy polskich.
Podczas trzytygodniowego pobytu wolontariusze:

1.Zrealizowali wiele prac w siedzibie Fundacji i przylegającym gospodarstwie ekologicznym w tym:
•    Zbiory warzyw i owoców w ramach naszego RWS (systemu sprzedaży Rolnictwo Wspierane przez Społeczność”, podlewanie i pielęgnacja warzyw i kwiatów
•    Nowy drewniany kompostownik
•    Drewniany stół
•    Pergolę
•    Podstawę pod winorośl
W pracach pomagali również wolontariusze polscy.
2. Uczestniczyli w spotkaniach z polskimi wolontariuszami i lokalną społecznością:
•    Udzielali lekcji angielskiego grupie polskich wolontariuszy
•    Uczestniczyli w otwarciu roku szkolnego w szkole podstawowej nr 3 w Ostrowi Mazowieckiej
•    Spotkali się z wice-burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Danutą Janusz i lokalną prasą

3. Poznali polskich rolników ekologicznych- odwiedzili między innymi :
•    gospodarstwo ekologiczne Mariusza i Anity Mierzejewskich w Wiśniewie z hodowlą krów polskich czerwonych
•    gospodarstwo ekologiczne Leszka i Joli Kwietniaków z Kruszewa, z produkcją owoców miękkich, suszarnią owoców na zrębki, warzyw, hodowlą świni polskiej złotnickiej, koników polskich i kur zielononóżek
•    gospodarstwo ekologiczne i podlaski ziołowy  ogród botaniczny przedsiębiorstwa „Dary Natury” www.ziolowyzakatek.pl

4. Poznawali Polską kulturę , historię i działania polskich organizacji ekologicznych
•    zwiedzanie muzeum rolnictwa w Ciechanowcu,
•    muzeum Powstania w Warszawie, muzeum w Treblince
•    zwiedzanie Ostrowi Mazowieckiej i okolic, z przewodnictwem polskich wolontariuszy

Koniec pobytu uwieńczył warsztat pożegnalny z polskimi wolontariuszami zorganizowany w Broku przez naszą wolontariuszkę Mariannę Goral, wspólnie ze świetnym lokalnym zespołem „Żurawiacy”

RELACJA Z PIERWSZEGO POBYTU WOLONTARIUSZY POLSKICH W DANII: SZCZEPAN I TERESA, LIPIEC 2013

Zapraszamy do GALERII PROJEKTU>>>>

Nasi wolontariusze spędzili czas niesamowicie intensywnie, wrócili pełni pozytywnej energii i wrażeń, poczynili tez znaczne postępy z języka angielskiego. A oto jak wspomina swój pobyt w Vestjyllands Hojskole Tereska Szulkowska:

”Pierwszy raz z życiu lecieliśmy  samolotem, przeżycie fajne. Lot wspaniały, piękne chmury pod nami , mimo że strzelało mi w uszach było fajnie.
Na lotnisku odebrała nas Anna i Boi. Podróż samochodem  350km  do szkoły.

 W szkole powitała nas Helen i Małgosia, Polka mieszkająca w Danii. Następnego dnia poszliśmy do ogrodu, ogród jest wspaniały ,wszystkie warzywa , kwiaty , krzewy ,drzewka są  uprawiane ekologicznie . W ogrodzie pracowaliśmy od godz. 9.30 do 12.00, i w niektóre dni od godz. 14.00 do 16.00. Była to praca bardzo przyjemna, ponieważ ja lubię prace przy roślinach. Szczepan w ciągu naszego pobytu zrobił z Eljvindem i Henrym  dwie ławeczki z drewna. Ławki są wspaniałe , będą służyły bardzo długo wczasowiczom i studentom.

W wolnych chwilach spacerowaliśmy i jeździliśmy na rowerkach. Podziwialiśmy piękne pola ziemniaków i duże połacie zbóż, wdychaliśmy czyste powietrze i słuchaliśmy pięknego  śpiewu ptaszków , a jest ich tam dużo.

W czasie tych wspaniałych trzech tygodni zwiedziliśmy dużo muzeów takich jak:
– Muzeum Wikingów – poznaliśmy tam sztukę robienia sznureczków , farbowania tkanin, strzał.
– Muzeum Cyganów-Są ubrania w jakich chodzili ,pomieszczenia gdzie mieszkali.
– Muzem osady rolniczej
– Muzem odkrywkowe węgla brunatnego – Kopalnia ta działała do drugiej wojny światowej.
– Muzem młyna – młyn jest jeszcze  na chodzie , ale porusza się tylko dla zwiedzających.
– Muzeum w Thorsminde- W roku 1810 w okolicach Thorsminde zatonęły dwa statki był wtedy wielki sztorm ORKAN, płynęły one z Niemiec do Angli . Zginęły tam tysiące marynarzy , uratowało się tylko 17-u . W muzeum są  rzeczy marynarzy , części statków , które wyrzuciło morze , lub wydobyli nurkowie.
– Kopce Ery Żelaza- w okolicach Rinkobing jest ich bardzo dużo. Porośnięte są trawą , wewnątrz spoczywają szczątki tamtych osadników.
– Rezerwat Dzikiego ptactwa– przez lornetki oglądaliśmy zalewy , trawy i ptactwo.
-Muzeum Włókiennictwa – jest tam bardzo dużo maszyn  odbywają się tam warsztaty dla młodzieży.

Zwiedziliśmy również obory krów mlecznych w tym ekologiczną. Wierzcie mi, mają one tam jak w SPA.

Mieszkaliśmy na wsi, była cisza , spokój , jest tam bardzo dużo wiatraków , ale w ogóle ich nie słychać . Co drugi dzień lub trzeci zapraszani byliśmy na kolacje do osób uczestniczących w projekcie.  Atmosfera była zawsze sympatyczna , miła mimo bariery językowej rozumieliśmy się, czasami pomagała nam w tym Małgosia. Byliśmy trzy razy nad morzem, tam dopiero jest wspaniale, tego się nie da opisać, to trzeba zobaczyć!
Dzięki  temu projektowi mieliśmy możliwość poznania tego pięknego kraju -jest tam troszeczkę inaczej ale równie pięknie jak u nas w Polsce.
Teresa i Szczepan

 

Relacja z pierwszego pobytu w Polsce wolontariuszy z Danii

W dniach 19 kwietnia- 9 maja 2013 w siedzibie Fundacji AgriNatura przebywali wolontariusze z Danii Ann Vestergaard I Eskild Toft. Ann Jest byłą pielęgniarką i edukatorką i miłośniczką ogrodnictwa, Eskild prowadził gospodarstwo ekologiczne, dzisiaj pasjonuje się energią odnawialną i energooszczędnymi rozwiązaniami.  Obydwoje mają duże doświadczenie i świetnie reprezentowali instytucję partnerską- Szkołę Ludową Vestjyllands Hojskole z Danii, słynąca z fantastycznego biodynamicznego ogrodu, świetnej kuchni oraz nowatorskich rozwiązań energetycznych (niezależna energetycznie jednostka dzięki połączeniu wiatraka, gruntowej pompy ciepła i solarów) www.vestjyllandshojskole.dk 

Podczas trzytygodniowego pobytu wolontariusze:

1.Zrealizowali wiele prac w siedzibie Fundacji i przylegającym gospodarstwie ekologicznym w tym:
•    inwentaryzacja drzew w sadzie (regionalna kolekcja dawnych odmian)
•    Dosadzenie drzewek w lesie
•    Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw
•    Przygotowanie szklarni, posadzenie papryk i pomidorów
•    Przygotowanie ogródka ziołowego,
•    Przygotowanie sadzonek rzadkich odmian warzyw
•    Wspólne prace w ramach projektu RWS (Rolnictwo Wspierane przez Społeczność) z grupą młodych wolontariuszy-konsumentów z Warszawy

2. Uczestniczyli w spotkaniach z lokalną społecznością:
•    Spotkanie z władzami gminy Andrzejewo zorganizowane w ramach projektu partycypacji kobiet
•    Spotkanie ze stowarzyszeniem „Razem Więcej”, ‘Klubem kolorowej nitki” i radną powiatu Hanną Sasinowską

3. Poznali polskich rolników ekologicznych- odwiedzili między innymi :
•    gospodarstwo ekologiczne Mariusza i Anity Mierzejewskich w Wiśniewie z hodowlą krów polskich czerwonych
•    gospodarstwo ekologiczne Leszka i Joli Kwietniaków z Kruszewa, z produkcją owoców miękkich, suszarnią owoców na zrębki, warzyw, hodowlą świni polskiej złotnickiej, koników polskich i kur zielononóżek
•    gospodarstwo ekologiczne Wiktora i Eli Łuniewskich
•    gospodarstwo agroedukacyjne i hodowlę kóz w Glinie  www.agroedukacja.edu.com.pl

4. Poznawali Polską kulturę , historię i działania polskich organizacji ekologicznych
•    zwiedzanie muzeum rolnictwa w Ciechanowcu, muzeum Powstania w Warszawie, muzeum w Treblince
•    udział w Dniu Ziemi w Warszawie
•    zwiedzanie Ostrowi Mazowieckiej i okolic, z przewodnictwem polskich wolontariuszy

Koniec pobytu uwieńczył warsztat pożegnalny z polskimi wolontariuszami zorganizowany w gospodarstwie „Orliczówka” należącym do sieci ekoturystycznej „Między Bugiem a Narwią” www.bugnarew.pl


Celem projektu jest wymiana doświadczeń między seniorami obu organizacji zainteresowanych tematyką szeroko pojętej ekologii: ochroną środowiska, dawnymi odmianami roślin uprawnych i dekoracyjnych, ogrodnictwem, budownictwem, energią odnawialną, bioróżnorodnością, rolnictwem, żywnością.

Duński Partner:
Uniwersytet ludowy w Vestjylland (zachodnie wybrzeże Danii)  – autonomiczna placówka edukacyjna realizująca idee holistycznego kształcenia i uczenia się przez całe życie. Pierwszy uniwersytet założył duński nauczyciel Mikołaj Grundtvig 160 lat temu. Celem była popularyzacja wiedzy wśród szerokich kręgów społecznych oraz kształcenie w różnych dziedzinach i na różnych poziomach edukacji szczególnie na obszarach wiejskich.
W programie Szkoły Ludowej Vestjylland  dominuje ekologia – prowadzone zajęcia nie tylko podnoszą wiedzę na temat ochrony środowiska, przyrody, zielonych technologii, ekologicznego stylu życia, ale również inspirują studentów do podejmowania ekologicznych wyborów w życiu codziennym.
Szkolna kuchnia serwuje wyłącznie potrawy z produktów ekologicznych (w większości z własnego ogrodu), energia czerpana jest z odnawialnych źródeł energii (własny wiatrak, panele solarne i fotowoltaiczne, geotermalna instalacja), w szkole powstał budynek z ekologicznych materiałów budowalnych, założono „ogród cudów”  w którym posadzono dane odmiany warzyw, kwiatów i ziół oraz założono sad dawnych odmian.
Studenci – w wieku od lat 16 do 70 biorą udział we wszystkich zajęciach szkolnych: pracują w ogrodzie, sadzie i szkolnej kuchni, organizują szkole wydarzenia kulturalne i wystawy swoich prac.

 
 
 

Formalności dla polskich wolontariuszy:
– wiek 50 +
– zainteresowanie ekologią: żywnością ekologiczną, rolnictwem ekologicznym, rolniczą bioróżnorodnością, odnawianymi źródłami energii
– projekt obejmuje koszty warsztatów, wyjazdu i pobytu zagranicą, wolontariusze nie ponoszą żadnych kosztów związanych z projektem.
– aktywny udział w projekcie od 1.02.2013 do 30.06.2014.

Na projekt składają się następujące działania polskich wolontariuszy:

1.    Działania w Polsce:
– rekrutacja wolontariuszy: 6 osób (50 +) – wypełnienie ankiety i podpisanie deklaracji uczestnictwa w projekcie;
– udział w 10 warsztatach przygotowawczych do wyjazdu do duńskiego partnera = 8 warsztatów językowych (podstawy angielskiego) i 2 warsztaty komputerowe;
– udział w spotkaniach z wolontariuszami duńskimi, którzy przyjadą do Polski;
– udział w organizacji czasu wolnego wolontariuszy duńskich;
– udział w tworzeniu rezultatów projektu: platformy internetowej współpracy polsko-duńskiej, informacje z pobytu w Danii.

2.    Działania polskich wolontariuszy w Danii
– wyjazd po 2 osoby (3 grupy) na 3 tygodniowy pobyt do organizacji partnera.
– 20 godz. tygodniowo pracy na rzecz organizacji partnerskiej (w sumie 60 godzin każdy wolontariusz w ciągu 3 tygodni) – w „ogrodzie cudów”, w sadzie dawnych odmian, w działaniach prowadzonych przez partnera
– prezentacja polskiej organizacji podczas spotkań w szkole, przygotowanie wystawy o Polsce i regionie.
– nauka duńskiego –  1 godz. dziennie

Harmonogram działań:
Dokładne terminy wyjazdów będą ustalone z duńskim partnerem i możliwościami polskich wolontariuszy

2013:
– Luty/marzec/kwiecień – przygotowanie wolontariuszy polskich, warsztaty językowe i komputerowe
– Kwiecień/maj – przyjazd duńskich wolontariuszy (2 osoby) – pobyt 3 tygodniowy, warsztat z polskimi wolontariuszami
– Lipiec/sierpień – I wyjazd polskich wolontariuszy do Danii (2 osoby)  pobyt 3 tygodniowy, warsztat z duńskimi wolontariuszami
– Sierpień/wrzesień – II przyjazd duńskich wolontariuszy (2 osoby) – pobyt 3 tygodniowy, warsztat z polskimi wolontariuszami
– Wrzesień/październik – II wyjazd polskich wolontariuszy do Danii (2 osoby)  pobyt 3 tygodniowy, warsztat z duńskimi wolontariuszami
– Listopad/grudzień – praca nad internetową platformą współpracy

2014
– Styczeń/luty/marzec – warsztaty, aktualizacja słownika
– Kwiecień/maj – III przyjazd duńskich wolontariuszy (2 osoby) – pobyt 3 tygodniowy, warsztat z polskimi wolontariuszami
– Maj/czerwiec –  III wyjazd polskich wolontariuszy do Danii (2 osoby)  pobyt 3 tygodniowy, warsztat z duńskimi wolontariuszami