SYGNAŁ – czyli budujemy nową jakość partnerstwa mieszkańców obszarów wiejskich!

 

Międzynarodowe Partnerstwo zakończyło projekt SIGNAL

W jakim kierunku powinien iść rozwój obszarów wiejskich, jak powinny być użytkowane tereny uprawne, jak pogodzić wygodne i nowoczesne życie na wsi z ochroną środowiska i przyrody. To były pytania, jakie zadawały sobie organizacje realizujące projekt SIGNAL.

W skład partnerstwa weszli przedstawiciele pięciu organizacji z Niemiec, Austrii, Holandii i Polski: Netzwerk Zukunft Sachsen-Anhalt e.V. (www.kosa21.de); Centrum Edukacji dla Dorosłych SPES Zukunftsakademie GmbH (www.spes.co.at); Stowarzyszenie Bundesverband der Regionalbewegung e.V. (www.regionalbewegung.de); firma doradcza Onderzoeksbureau Elles Bulder (www.ellesbulder.nl) i Fundacja Rolniczej Różnorodności Biologicznej AgriNatura.
Przez dwa lata partnerzy poznawali przykłady innowacyjnych działań i najlepszych praktyk, które odpowiadają na potrzeby mieszkańców wsi, a jednocześnie wpisują się w strategię zrównoważonego rozwoju. Takimi inicjatywami są m.in. RWS (Rolnictwo Wspierane przez Społeczność), rolnictwo solidarnościowe, lokalne przetwórstwo z lokalnych produktów i upraw, sprzedaż bezpośrednia, poletka uprawne w miastach czy rolnictwo ekologiczne.
Projekt realizowany był w ramach programu Erasmus+.

Więcej informacji na stronie: https://www.regionalbewegung.de/projekte/signal/

 

 

 

 

 

Fundacja Rolniczej Różnorodności Biologicznej AgriNatura jest partnerem międzynarodowego projektu, którego celem jest wzmocnienie regionalnego i lokalnego rozwoju. Projekt realizowany jest przez 5 organizacji z Niemiec, Austrii, Holandii i Polski w ramach europejskiego programu Erasmus plus.

Tytuł projektu „SYGNAŁ – społeczne innowacje na rzecz jakości życia w zrównoważonym rozwoju obszarów wiejskich” (SIGNAL – Soziale Innovationen gemeinwohlorientierter nachhaltiger Landnutzung) wskazuje na cel działań partnerstwa: poznanie innowacyjnych działań i najlepszych praktyk, które odpowiadają na potrzeby mieszkańców wsi a jednocześnie wpisują się w strategię zrównoważonego rozwoju. Takimi inicjatywami są m.in. RWS (Rolnictwo Wspierane przez Społeczność), rolnictwo solidarnościowe, lokalne przetwórstwo z lokalnych produktów i upraw, sprzedaż bezpośrednia, ogródki szkolne i poletka uprawne dla mieszkańców miast czy rolnictwo ekologiczne.

Koordynatorem projektu jest niemiecka organizacja Netzwerk Zukunft Sachsen-Anhalt e.V. (Sieć Przyszłości Saksonia Anhalt wspierająca swoimi działaniami rozwój społeczeństwa obywatelskiego na obszarach wiejskich. (www.kosa21.de)

Partnerami projektu są:
Centrum Edukacji dla Dorosłych SPES Zukunftsakademie GmbH z Austrii (Akademia Przyszłości), które zajmuje się edukacją poza formalną m.in. w takich dziedzinach jak lokalna przedsiębiorczość czy budowanie lokalnych i regionalnych sieci współpracy. (www.spes.co.at)

Stowarzyszenie Bundesverband der Regionalbewegung e.V. z Niemiec (Krajowy Związek na Rzecz Ruchu Regionów) główny organizator Dnia Regionu – wydarzenia, które jest nie tylko okazją do świętowania plonów (dożynki), ale również do promowania zachowań ekologicznych, chroniących przyrodę, środowisko i klimat, do promowania rolnictwa ekologicznego, lokalnego produktu, lokalnej tradycji i zdrowego stylu życia. (www.regionalbewegung.de)

Firma doradcza Onderzoeksbureau Elles Bulder z Holandii szukająca odpowiedzi na pytania: jak połączyć mieszkańców regionu we wspólnym działaniu, jak połączyć pozornie różne interesy rolników, konsumentów, producentów i samorządów. Firma ma duży wkład w rozwój regionu Groningen (siedziba firmy), który uważany jest w Holandii za modelowy przykład regionalnego rozwoju.
(www.ellesbulder.nl)

Fundacja Rolniczej Różnorodności Biologicznej AgriNatura, która od 10 lat prowadzi projekty wspierające rozwój rolnictwa ekologicznego, lokalnego przetwórstwa, społeczeństwa obywatelskiego i rolniczej bioróżnorodności.
(www.agrinatura.pl)

SPOTKANIA

  1. Spotkanie ERASMUS+ SIGNAL
  2. Spotkanie SIGNAL 2
  3. Spotkanie Signal 3 – Wiedeń