Spotkanie ERASMUS+ SIGNAL

Program pierwszego spotkania partnerskiego projektu SIGNAL „Innowacyjne działania na rzecz nowego podejścia do zrównoważonego rozwoju obszarów” obejmował pobyt w niemieckim Warburgu w landzie Nadrenia Północna-Westfalia.

Warburg – regiony i ekologia

W Warburgu w gronie uczestników projektu, podczas seminarium i warsztatów rozmawialiśmy o działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju w regionach. Bardzo ważne było stwierdzenie, że działania w pojedynkę niewiele dają, że „Razem możemy więcej”!

Spotkanie z przedstawicielami niemieckiego regionu pokazało, że ruch regionów jest wciąż żywy, mieszkańcom nadal się chce, nie opadają im ręce, nie narzekają, tylko pracują, działają! To ciekawa refleksja strony niemieckiej, bo w Polsce pomysł na regiony, ich aktywność, budowanie tożsamości, wciąż się kształtuje. Można by od niemieckich partnerów co nieco zaczerpnąć.

Cenne dla nas może być także stwierdzenie jednego z niemieckich prelegentów, który powiedział, że „Jeżeli czas dojrzał, znajdą się właściwi ludzie”! To hasło/ idea otwiera spojrzenie na to, co się dzieje wokół, w Polsce, w Europie, na świecie. Bardzo cenny pogląd.

Z tematów poruszanych w czasie seminarium bardzo interesujące i inspirujące było wystąpienie poświęcone gospodarstwu ekologicznemu Eschenhof, które zwiedziliśmy i porozmawialiśmy z jego kierownikiem. Osoby, które przed laty założyły gospodarstwo, zastanawiają się, jak działać, by przetrwało ono dla przyszłych pokoleń, jako cenna wartość i sposób na życie. Warto podkreślić, że poza uprawą warzyw, zbóż, hodowlą krów; w gospodarstwie prowadzone są zajęcia edukacyjne, warsztaty np. kulinarne; produkowane są sery; czynny jest sklepik z produktami ekologicznymi. Ciekawa i oryginalna oferta skierowana jest do każdego zainteresowanego i chętnego mieszkańca: za 220 euro może przez rok uprawiać 50 m kw. gruntu (pola).

Interesującym doświadczeniem był udział w warsztatach prowadzonych metodą World Café, podczas których uczestnicy zastanawiali się nad warunkami, które trzeba spełnić, by procesy innowacyjne w nowym podejściu do rolnictwa powiodły się.

Co zrobić, by sprawnie działały kooperatywy regionalne i innowacyjne na obszarach wiejskich; jakie działania wspierają ten rodzaj współpracy i inspirują do innowacji, a także to, jak przełamywać bariery i dawać sobie radę z trudnościami? Dobór tematów i aktywność uczestników sprawiła, że warsztaty były bardzo ciekawe i inspirujące.

W programie spotkania była również wizyta w sklepie produktów regionalnych Unikum w Warburgu. Zróżnicowana, bogata oferta, łatwy dostęp do produktów zrobiły na nas duże wrażenie. Mieliśmy też okazję poznać pierwszą ekorestaurację w Kassel i degustować jedno z serwowanych tam dań. Program i pobyt były doskonale przygotowane. Organizatorom należy się podziękowanie. (jzv)

Program spotkania

Galeria zdjęć