KOMPOSTOWANIE jest WAŻNE (Bardzo!)

(projekt TIK–SOS dla środowiska, program Erasmus+) 

pastedGraphic.png

Warsztat nt. kompostowania odpadów kuchennych w mieście cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców Budapesztu. Warsztat zorganizowało stowarzyszenie Védegylet w ogrodzie permakulturowym Regionalnego Liceum Waldorf Göllner Maria w Káposztásmegyer. Na terenie szkoły znajduje się również ogród społecznościowy, w którym można wynająć grządkę i uprawiać na niej własne warzywa. 

Celem warsztatu było poznanie różnych wzorców konsumpcji, wymienienie się pomysłami i praktykami dotyczącymi kompostowania odpadów organicznych, co w mieście nie jest ani proste ani łatwe. 

Mark Richards, z budapesztańskiego Climate Garden of Aurora (Budapeszt) opowiedział o złożonością sieci pokarmowej gleby i procesie rozkładu materii – jego wykład z pewnością zmotywował wiele osób do innego spojrzenia na kuchenne odpady. Pálinkási Réka podzieliła się swoją historią o wermikompostowaniu – czyli zaprzęgnięciu dżdżownic do przerobienia odpadów organicznych na wysokiej jakości naturalny nawóz. Anna Werlein specjalizująca się w mykologii pokazała uczestnikom zdjęcia mikrofauny glebowej – bakterii, grzybów, nicieni, ameb itp. i opowiedziała o prowadzonej od trzech lat  wspólnotowej inicjatywie kompostowania. 

Warsztat zakończył się wspólnym budowaniem stosu kompostowego z różnych materiałów znalezionych w ogrodzie: słomy, ścinków, resztek kuchennych, tektury, kurzego obornika… cóż za obfitość zasobów znaleźć można w każdej kuchni i w każdym ogrodzie! 

Więcej: http://xn--vdegylet-b1a.hu/komposztkelteto-programsorozat-vol-1-0/