Spotkanie z samorządem gminy Dwikozy

30 marca 2012 odbyło się spotkanie młodzieży ze szkoły rolniczej w Sandomierzu-Mokoszynie z samorządem i pracownikami gminy Dwikozy. Na spotkaniu byli obecni Pan wójt gminy Marek Łukaszek, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Mieczysław Sowa, Radny Gminy Dariusz Binek, Kierownik referatu promocji i infrastruktury – Wojciech Zych , stanowisko ds. rolnictwa, leśnictwa , ochrony środowiska- Monika Mochul, osoba na st. ds. gospodarki nieruchomościami i zamówień publicznych –Paulina Cecuła, i osoba odpowiedizlana za Promocję i Projekty Unijne- Renata Kraska. Młodzież zadawała pytania, pracownicy i samorządowcy starali się jak najlepiej na nie odpowiedzieć. Spotkania przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze, poruszono wiele ważnych tematów. otrzymaliśmy mnóstwo informacji. Dowiedzieliśmy się między innymi dlaczego szkoły są zamykane a raczej przekazywane stowarzyszeniom aby mogły dalej funkcjonować, jakie środki gmina otrzymuje aby zapobiegać klęskom żywiołowym, dlaczego nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, jak wygląda budowa dróg i pozyskiwanie środków zewnętrznych na inwestycje. Długo rozmawialiśmy o problemie bezrobocia wśród młodzieży, braku perspektyw jeżeli chodzi o zatrudnienie w urzędach (ponieważ nie sposób zatrudnić jeszcze więcej osób, w dodatku często wymagane jest doświadczenie), ale również możliwościach rozwoju rolnictwa poprzez tworzenie grup producenckich, rolnictwo ekologiczne czy i nowoczesne przetwórstwo. Zarówno Pan wójt jak i Pan Radny podkreślali że współpraca pomiędzy rolnikami jest konieczna jeżeli małe gospodarstwa mają się utrzymać. Rozmawiano też o problemie importu taniej żywności z południa Europy czy z Chin i o tym że jeżeli sami nie kupujemy żywności dobrej jakości i tego co Polskie, niszczymy też perspektywy rozwoju naszego rolnictwa. Za żywność „tanią” z importu tak naprawdę płacimy w inny sposób- degradacją środowiska (opryski, monokultury), zdrowiem (żywność pełna pestycydów), utratą miejsc pracy w kraju, ponadto płacą za to robotnicy takich plantacji złymi i niebezpiecznymi warunkami pracy, niskimi stawkami, brakiem ubezpieczeń społecznych itp. (czasami są to polscy pracownicy sezonowi). Jak słusznie podkreślił Pan wójt, naprawdę lepiej jeść polskie gruszki niż banany .

Kolejny temat , który poruszono i który zawsze wywołuje emocje to gospodarka odpadami. Gmina jest pięknie położona, ma wspaniałe walory turystyczne jeszcze nie wypromowane, a jednak nie do końca radzi sobie z dzikimi wysypiskami śmieci. Jeżeli ogólna świadomość społeczna się nie zwiększy, Polska będzie musiała się wciąż wstydzić swoich zaśmieconych krajobrazów. Niestety, jest to w naszym kraju problem powszechny. Samorządy wzbraniają się przed karaniem mieszkańców- czyli swoich wyborców- za przewinienia w tym zakresie, a działania edukacyjne najwyraźniej przynoszą zbyt małe skutki. Zauważyliśmy jednak że wsie wokół Sandomierza są i tak znacznie mniej zaśmiecone niż miejscowości podwarszawskie i wsie na Mazowszu.

Całe spotkanie było bardzo interesujące i mamy nadzieję że, zachęciło młodzież do bliższych kontaktów ze swoimi radnymi , urzędnikami, oraz aktywnego zainteresowania się sprawami swojej miejscowości. Serdecznie dziękujemy samorządowi gminy Dwikozy za umożliwienie spotkania.