ZAPRASZAMY DO NOWYCH TRADYCYJNYCH SADÓW

Fundacja AgriNatura i grupa Orbis rozpoczęła wspólny projekt, którego nadrzędnym celem jest ochrona i pomnażanie rolniczej bioróżnorodności, a w szczególności dawnych odmian drzew owocowych.  Dzięki finansowemu wsparciu grupy Orbis rolnicy już posadzili na Mazowszu 1500 drzew dawnych odmian, w kolejnym sezonie planowane jest posadzenie  5000 drzew w całej Polsce.

Dlaczego powinniśmy dbać o tradycyjne sady?

Odpowiedź jest prosta: sady tradycyjne, w których rosną wysokopienne drzewa stanowią jedne z najbogatszych ekostystemów , a owoce z tych sadów są nie tylko wyjątkowo smaczne, ale przede wszystkim mają wartości biologiczne cenne dla naszego zdrowia.

Wyniki badań wykonanych na SGGW wskazują, że jabłka  starych odmian charakteryzują  się wyższą zawartością witaminy C i polifenoli ogółem, w tym flawonoli oraz wykazują wyższą wartość przeciwutleniającą w porównaniu z nowymi  odmianami. Owoce dawnych odmian są bogatsze w substancje bioaktywne niż owoce nowych odmian.

Jednym słowem są cennym prozdrowotnym uzupełnieniem codziennej diety!

Sadźmy zatem nowe tradycyjne sady, sadźmy drzewa dawnych odmian wszędzie, gdzie tylko się da –  na polach, na działkach, przed domami, przy szkołach…

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt mailowy: elapri@o2.pl