Wizyta studyjna ZSCKR z Sandomierza w Warszawie, 17-18 września.

W dniach 17 i 18 września odbyło się kolejne działanie naszego projektu „Mam swoje zdanie. Była to wizyta w Warszawie uczestników projektu z ZSCKR w Sandomierzu- Mokoszynie

Pierwszego dnia, korzystając z przyjazdu do stolicy grupa zwiedziła Pałac – Muzeum w Wilanowie oraz centrum Warszawy, a wieczorem mile spędziliśmy czas przy ognisku w hotelu Bella Vista.

Rankiem 19 września całą grupą spotkaliśmy się z pracownikami Zespołu do Spraw Reform Wspólnej Polityki Rolnej Departamentu Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Spotkanie było poświęcone zapoznaniu się z systemem decyzyjnym w Unii Europejskiej oraz z rolą WPR w kształtowaniu polityki ekonomicznej krajów Unii. Bardzo ciekawą rzeczą była „gra ról” – warsztat, który polegał na wejściu w rolę ministra rolnictwa jednego z krajów UE i negocjowanie przy stole z innymi ministrami zagadnień związanych właśnie z WPR i nadchodzącą nową perspektywą budżetową. Zadanie niełatwe, ale bardzo ciekawe; mogliśmy się sami przekonać jak negocjacje przy stole, przy którym zasiadają przedstawiciele 27 krajów mogą być trudne.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był Senat RP, gdzie mieliśmy okazję dowiedzieć się jak pracuje Wyższa Izba naszego parlamentu, zwiedziliśmy też salę plenarną Sejmu, wysłuchaliśmy też krótkiej lekcji na temat historii polskiego parlamentaryzmu.

Po południu spotkaliśmy się z Joanną Stiller z Warszawskiej Kooperatywy Spożywczej oraz Dorotą Moran z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności i inicjatywy Rolnictwo Wspierane Społecznie. Wysłuchaliśmy dwóch ciekawych prezentacji o alternatywnych sposobach dostępu do żywności w miastach.