Wizyta studyjna w Warszawie 21 – 22 września

W dniach 21 i 22 września  na wizytę studyjną do Warszawy przyjechali uczestnicy projektu z ZSCKR w Leśnej Podlaskiej. 21 września  korzystając z okazji pobytu w stolicy, zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie połączono historię z nowoczesnością a miejsce pamięci ze współczesnymi środkami prezentacji. Była to multimedialna lekcja naszej historii.

Wieczorem spotkaliśmy się przy ognisku i grillu w hotelu Bella Vista.

W drugim dniu  czekało  nas spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Departamentem Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej z zespołem Reform WPR. W imieniu ministra rolnictwa powitała nas i chwilę z nami rozmawiała podsekretarz stanu Zofia Szalczyk. Wiceminister w kilku słowach podkreśliła jak ważną rolę dla unijnego społeczeństwa odgrywa Wspólna Polityka Rolna oraz jaki Polska odnosi korzyści z uczestnictwa w WPR.

Po wprowadzającej części teoretycznej, podczas której zapoznaliśmy się z procesem decyzyjnym UE,  wzięliśmy udział w przygotowanej przez Panią Patrycję Purgał grze – warsztacie pt.” Bądź ministrem i negocjuj” wcielając  się w rolę ministrów rolnictwa krajów Unii Europejskiej. Uczestnicy mocno zaangażowali się w proces, i twardo negocjowali przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, jako przedstawiciele poszczególnych krajów- Rumunii, Słowenii, Polski, Grecji, Szwecji…do stołu jako przedstawiciel Niemiec usiadł z nami również kierownik zespołu ds. Reform WPR Beniamin Gawlik. Ostatecznie udało się nawet wypracować kompromisową i dosyć nowatorską propozycję dotyczącą dopłat bezpośrednich w kolejnym okresie finansowania, dzięki zawiązaniu koalicji przez przedstawicieli poszczególnych krajów.  Miejmy nadzieję że rzeczywiste negocjacje na Radzie Europy w Brukseli będą przebiegać równie szybko i pozytywnie…

W samo południe byliśmy umówieni na wizytę w Sejmie, gdzie poznaliśmy „od środka” miejsca, gdzie w Polsce tworzy się prawo. Mieliśmy okazję także w sejmowych kuluarach zobaczyć kilka znanych twarzy polskiej polityki.

Ostatnim punktem programu było spotkanie z przedstawicielkami inicjatywy Rolnictwo Wspierane Społecznie (RWS) i  Instytutu Globalnej Odpowiedzialności – Dorotą Moran i Joanną Stiller członkinią Warszawskiej Kooperatywy Spożywczej. Wysłuchaliśmy dwóch ciekawych prezentacji o alternatywnych sposobach dostępu do żywności w miastach, także w Warszawie, rozmawialiśmy o tym czego poszukują konsumenci w mieście i czy jest to szansa dla małych gospodarstw produkujących żywność ekologiczną.  Dowiedzieliśmy się również jak wygląda sytuacja rolników w krajach afrykańskich i co to jest „landgrabbing” (kradzież ziemi przez wielkie koncerny).