Warsztat II w Leśnej Podlaskiej

19 kwietnia w szkole w Leśnej Podlaskiej odbył się II warsztat naszego projektu, tym razem z cyklu Partycypacja i społeczeństwo obywatelskie. Wykładowcami byli Klaudia Wojciechowicz z Inicjatywy Obywatelskiej „GMO to nie to” oraz Robert Palusiński terapeuta Psychologii Zorientowanej na Proces, prowadzi także Forum Głębokiej Demokracji.

Klaudia zrobiła wstęp o demokracji, przybliżyła nam historię jej tworzenia się i na prostych przykładach przedstawiła rodzaj demokracji, jaki mamy w Polsce. Następnie bardzo ciekawie opowiadała, w jaki sposób działa Inicjatywa jako grupa nieformalna, skąd pozyskują fundusze, jak się komunikują, a także jak wyglądały ich dwie pierwsze demonstracje przed Sejmem. Od Klaudii także dowiedzieliśmy się, czym jest tzw. „nieposłuszeństwo obywatelskie”.

Robert poprowadził ćwiczenie w formie „world cafe” (światowa kawiarenka) – każda grupa wybrała pytanie – problem do przedyskutowania. Przykładowe zagadnienia to: „Dlaczego polski rząd nie potrafi jasno i precyzyjnie odpowiadać na pytania obywateli?”, „Kiedy ceny paliw spadną?”, „Narkotyki miękkie, czy są bardzo szkodliwe i czy zostaną zalegalizowane?”, „Jaka jest Wasza tajemnica szczęścia?”, „Dlaczego wszystko drożeje?”, „Dlaczego jest tak mało pomocy dla osób z problemami? (margines społeczny)”. Następnie „szef” stolika,  zapisywał  odpowiedzi grupy, potem była kolejna runda, kiedy wszyscy przesiadali się do innych stolików i dyskutowali nad innymi pytaniami – problemami. „Szef” stolika zawsze pozostawał przy swoim stole. Zrobiliśmy kilka takich rund, a wyniki przemyśleń i dyskusji były bardzo ciekawe.  Co wiele głów to nie jedna! Było też parę ciekawych filmików związanych z ekologią, akcjami antyGMO, sposobem promowania się koncernów …grupy były bardzo aktywne i świetnie sobie poradziły z wszystkimi ćwiczeniami.

>>>zdjęcia z warsztatu (galeria: Warsztat II w Leśnej Podlaskiej)