TIK – SOS dla środowiska – zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu o kompostowaniu

TIK – SOS dla  środowiska. Projekt jest realizowany w ramach programu Erasmus +.

Zapraszamy do obejrzenia video o kompostowaniu (pierwszego z serii), które w ramach projektu  „TIK-SOS dla środowiska” zrealizowała Anna Werlein, nasza węgierska partnerka.

Anna jest biologiem i pasjonuje się mikrobiologią gleby.

Anna mówi o tym, że „gleba jest nie tylko warstwą martwego pyłu. Pod naszymi stopami żyją miliardy cudownych i osobliwych stworzeń. Ich sposób życia, poruszanie się, nawyki żywieniowe i odchody decydują o zdrowiu gleby, a w ostatecznym rozrachunku o stanie całej biosfery”.

A jako mieszkanka przedmieścia dużego miasta, która codzienne gotuje i je, chciała zrobić coś pożytecznego dla środowiska. Pomyślała o kompostowaniu odpadków kuchennych i ogrodowych. Zaczęła od siebie, a potem zorganizowała grupę lokalnej społeczności. Dziś do jej ogrodu trafiają odpadki z 30 gospodarstw domowych. Głównie od rodzin z mieszkań w blokach. Te osoby nie mają innej drogi, by mądrze wykorzystać bioodpady. Produkt końcowy, bogata w próchnicę gleba – dzieło drobnoustrojów i niewielką pomocą Anny, trafia do przynoszących odpadki i okolicznych ogrodników. Oczywiście ogród Anny też dostaje odpowiednią porcję….

Link do video: https://youtu.be/-bIoVf628dw