Spotkanie z lokalnymi NGO w Starym Lubiejewie

15 maja 2012 odbyło się spotkanie z dwoma lokalnymi stowarzyszeniami w ZSCKR w Starym Lubiejewie. Zaprosiliśmy Pana Rafała Szczęsnego ze „Sceny Kotłownia”, przybył cały zespół- 8 członków stowarzyszenia, którzy opowiadali nam o swoich działaniach –jest to jedyny teatr w Ostrowi Mazowieckiej. Dowiedzieliśmy się ile pracy i samozaparcia wymaga zorganizowanie i prowadzenie teatru, ale również że warto działać bo przynosi to dużą satysfakcję. Narzekamy często na brak dostępu do kultury i sztuki w małych miastach- tymczasem rozwój takich inicjatyw zależy przede wszystkim od dobrej woli i zainteresowania mieszkańców.  Władze na ogół są w stanie udostępnić  zaplecze lokalowe i wesprzeć takie inicjatywy, również w Ostrowi miejsca nie brakuje.

Scena Kotłownia poprosiła nas o wsparcie w ramach projektu, ponieważ od lat chciałaby zagospodarować zieleń przed teatrem. Jest to w tej chwili smutny i łysy trawnik, uczestnicy projektu mogą więc wykorzystać swoje doświadczenie rolniczo-ogrodnicze aby w ramach akcji lokalnej zrealizować odpowiednie nasadzenia. Część spotkania poświęcono więc na planowanie akcji, analizowane warunków, i szkicowanie przyszłych nasadzeń. Grupy przedstawiły 4 projekty, które będą jeszcze analizowane wspólnie z dyrekcją szkoły, tak aby wybrać najlepszy wariant.

Druga część spotkania była poświęcona działaniom lokalnego Stowarzyszenia Pszczelarzy. Pan Mirosław Pędzich- Prezes stowarzyszenia oraz Pan Andrzej Barc, pszczelarz i leśnik, opowiadali o bogatej tradycji, o produkcji miodu kurpiowskiego, historii ruchu pszczelarzy na tym terenie sięgającej zamierzchłych czasów bartników Puszczy Białej. Rozmawialiśmy również o możliwych powodach ginięcia pszczół, prawdopodobnie związanych z intensyfikacją i chemizacją rolnictwa oraz konieczności ochrony tych niezmiernie pożytecznych owadów. Jednym z możliwych działań jest sadzenie roślin miododajnych, co realizowane będzie podczas drugiej akcji lokalnej planowanej na terenie szkoły.