SIGNAL we Wiedniu

Ostatnie spotkanie partnerstwa projektu SIGNAL realizowanego w ramach programu Erasmus+ odbyło się we Wiedniu w kwietniu br.

Tym razem tematem spotkania były alternatywne metody upraw roślin użytkowych.

Ciekawym przykładem jest inicjatywa mieszkańców Wiednia, którzy od kilku lat zazieleniają wizerunek swojego miasta sadząc kwiaty i warzywa w przestrzeni publicznej. W takich miejscach jak podwórka miedzy blokami, trawniki wokół drzew, zaniedbane tereny poprzemysłowe a nawet dachy powstają małe, urokliwe ogródki; miejsca relaksu i spotkań dla ludzi, a dla ptaków i owadów oazy przyrody w betonowej przestrzeni miasta.

Przy okazji konsumenci stają się producentami: uprawiając własną marchewkę, seler czy bazylię inaczej podchodzą do produkcji żywności. Coraz bardziej interesują tym, jak jest uprawiana, jak jest przetwarzana, skąd pochodzi i jaki wpływ ma na środowisko. Mieszkańcy otrzymują wsparcie od miasta Wiednia, które założyło agencję dla zainteresowanych ogrodami miejskimi (Urban Gardening).

Partnerzy projektu odwiedzili również gospodarstwo typu RWS (rolnictwo wspomagane przez społeczność) w Gänserndorf pod Wiedniem. Idea polega wspólnym ustaleniu potrzeb grupy, opracowaniu potrzeb grupy, na płaceniu składki, a jednocześnie ponoszeniu ryzyka związanego ze słabym plonowaniem.
Więcej informacji nt. projektu SIGNAL znajduje się na stronie www.regionalbewegung.de/projekte/signal/