Projekt „CORE” – Europejskie partnerstwo sadów tradycyjnych, czyli jak chronić i jak dbać o sady tradycyjne

pastedGraphic.png  

Projekt „CORE” – Europejskie partnerstwo sadów tradycyjnych, czyli jak chronić i jak dbać o sady tradycyjne. 

Projekt zrealizowany został przez partnerstwo strategiczne pięciu organizacji z:

Wielkiej Brytanii – SustEd ( https://susteducation1.wixsite.com/susted)

Polski – Fundacja AgriNatura (www.agrinatura.pl)

Węgier – Ecological Institute for Sustainable Development (www.ecolinst.hu)

Niemiec – Streuobstwiesen Netzwerk Nordeifel eG (www.sonne-streuobstwiesen.de)

Włoch – Archeologia Arborea Foundation (www.archeologiaarborea.com)

Przez trzy lata (2019-2022) partnerzy spotykali się, dyskutowali, wymieniali się swoimi doświadczeniami i przyglądali dobrym praktykom w swoich krajach. 

Wszystko po to, by naleźć sposób ochrony ekosystemów sadów tradycyjnych, by zwrócić uwagę szerokiej publiczności na ich niezwykłe walory, zarówno przyrodnicze jak i zdrowotne. 

Efektem ich pracy jest strona internetowa https://coreorchard.wixsite.com/corena, na której zamieszczone są informacje o działaniach projektu oraz wypracowane rezultaty: baza kontaktów instytutów, instytucji, sadowników, organizacji, rolników, baza dobrych praktyk, poradnik o sadach tradycyjnych (zarówno dla nauczycieli, jak i osób zainteresowanych założeniem takiego sadu) oraz krótkie filmy video. 

Fundacja AgriNatura uważa, że „Tradycyjny sad to historia naszych przodków, tradycji i smaków. Sady to ważne i cenne ekosystemy, to żywe banki zasobów genowych. Dziś jesteśmy w kluczowym momencie – „być albo nie być” dla tradycyjnych sadów w Europie”. 

Fundacja AgriNatura od kilku lat odtwarza sady tradycyjne. W ciągu ostatnich 6 lat posadzonych zostało w ramach projektu Kosztela ponad 25 tysięcy drzew owocowych – wysokopiennych i wyłącznie dawnych odmian. Projekt jest kontynuowany, zapraszamy zainteresowanych do kontaktu z koordynatorką projektu na adres mailowy: elapri@o2.pl

Zapraszamy do lektury poradnika „CORE” oraz zapoznania się z ciekawymi przykładami najlepszych praktyk (do pobrania pdf):

CORE_Sady Tradycyjne_Poradnik CORE_Sady Tradycyjne_Poradnik

CORE_Najlepsze praktyki CORE_Najlepsze praktyki

Projekt „CORE” zrealizowany został w ramach programu Erasmus+ Akcja 2 – Współpraca na rzecz innowacji i dobrych praktyk – Partnerstwa Strategiczne.