Ogrody społecznościowe w Warszawie

Aktualnie w Warszawie jest 21 ogrodów społecznościowych – miejsc, gdzie na kawałku ziemi mieszkańcy sieją, sadzą, pielą, zbierają plony i aktywnie spędzają czas. Pierwszy powstał w dzielnicy Praga Północ w 2012 r. z inicjatywy Praskiego Centrum Rewitalizacji Społecznej – PRECEL.

Ogrody działają w całej Warszawie przy domach kultury, na tarasie biblioteki, między blokami, przy przedszkolu, obok działek, w parku, na terenie osiedli.

Tworzenie ogrodów to dowód na energię mieszkańców. Doceniają to władze miasta, podkreślając, że taka zieleń jest bardzo cenna. Dzięki ogrodnictwu społecznościowemu tworzą się wspólnoty, które czują odpowiedzialność za „swoją część Warszawy”, za jej wygląd i funkcjonowanie.

Ogrodnikom pomaga Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, który na podstawie podpisanych umów wspiera ich metodycznie i merytorycznie, organizując warsztaty na tematy wskazane przez prowadzących ogród.

Każdy z warszawskich ogrodów jest inny – różni są przecież założyciele. I to wielka wartość. Różnorodność jest siłą i wpływa na piękno ogrodów. Bywają ogrody czysto ozdobne, rekreacyjne, ale też warzywno-owocowe. Wszystko zależy od tworzącej go społeczności; a także miejsca, w którym powstaje.

Ogrody społecznościowe są ogólnodostępne, czyli każdy może wziąć udział w jego tworzeniu na zasadach wcześniej ustalonych z liderami czy grupą inicjatywną.

Fundacja Dóbr Wspólnych stworzyła Latającą Szkołę Ogrodników Miejskich, czyli cykl nieodpłatnych warsztatów i konsultacji przeznaczonych dla zaangażowanych w prowadzenie ogrodów. Na wsparcie mogą też liczyć planujący założenie ogrodu. Wystarczy, że zgłoszą się co najmniej trzy osoby z pomysłem. Dowiedzą się, co robić, by ogród powstał.

Ogrodnicy mogą też korzystać z Otwartego Składu Materiałów Ogrodniczych. To platforma, poprzez którą można wypożyczyć np. narzędzia, podzielić się nasionami czy materiałami budowlanymi.