Nowy projekt Erasmus+: zapraszamy do tradycyjnych sadów w pięciu krajach Europy

Fundacja AgriNatura jest partnerem w projekcie CORE (rdzeń, czyli gniazdo nasienne jabłka). Realizacja projektu rozpoczęła się w październiku 2019 r. Głównym koordynatorem jest angielska organizacja zajmująca się edukacją dla dorosłych SustEd (https://susteducation1.wixsite.com/susted). Pozostali partnerzy to EcoLinst z Węgier (www.ecolinst.hu), Sonne z Niemiec (www.sonne-streuobstwiesen.de) i Archeologia Arborea Foundation z Włoch (www.archeologiaarborea.org). Wszystkie organizacje zajmują się ochroną tradycyjnych sadów.

 

Celem międzynarodowego partnerstwa jest przygotowanie materiałów edukacyjnych, które pomogą wszystkim zainteresowanym, we właściwy sposób pielęgnować stare sady, a także zakładać nowe tradycyjne sady. Wśród zaplanowanych rezultatów projektu jest m.in. opracowanie strony internetowej poświęconej tradycyjnym sadom.

Pierwsze spotkanie partnerstwa miało miejsce w angielskiej miejscowości Stamford, od 4 do 16 października br. To tam od dziesięciu lat organizowany jest Dzień Jabłka. Była okazja, by nie tylko zobaczyć, dotknąć, powąchać i posmakować różnych odmian jabłek, lecz także, – co bardzo cenne, – poprosić pomologów o rozpoznanie odmiany jabłek z drzew rosnących w prywatnym ogródku.

Okazuje się, że Anglia to kraj jabłek. Wiele smakowitych odmian, rosnących też w naszych tradycyjnych sadach, pochodzi właśnie stamtąd. Miasteczko Stamford słynie nie tylko z tego, że kręconych jest w nim wiele filmów historycznych – wykorzystuje się oryginalne domy z XVII wieku; lecz także dlatego, że pochodzi stamtąd wyjątkowa odmiana jabłek „Niezrównana Peasgooda” (Apple Peasgood Nonsuch).