Krajowe dożynki ekologiczne 2019 i podsumowanie projektu

Krajowe dożynki ekologiczne odbyły się przy ODR w Przysieku w dniu 14 września 2019. Przy tej okazji, zorganizowaliśmy ostatnie w tym roku wspólne spotkanie uczestników projektu “demokratyzacja BIO” oraz konferencję podsumowującą rezultaty projektu. Osiągnięcia przekroczyły nasze założenia- według szacunków produkcja warzyw w grupie gospodarstw uczestniczących wzrosła o blisko 30%, zwiększyła się też różnorodność oferowanych produktów.  To wszystko pomimo dosyć trudnych warunków klimatycznych w wielu regionach Polski. Uczestnicy chwalili również zawartość merytoryczną szkoleń oraz wręcz bezcenną wymianę doświadczeń w grupie. Żegnaliśmy się ze łzą w oku i nadzieją na kolejne spotkania.

Prezentację podsumowującą wyniki projektu można pobrać tutaj :Prezentacja Demo BIO

Dożynki były też okazją do spotkania rolników ekologicznych z całej  Polski-a takich spotkań nigdy za wiele. Rolnictwo ekologiczne nadal bardzo cierpi z braku wsparcia systemowego w naszym kraju i pomimo ogromnego potencjału, na półkach sklepowych królują ekologiczne produkty z importu.Tym bardziej cenne jest każde działanie wspierające rozwój produkcji ekologicznej w Polsce.

Jednym z głównych organizatorów dożynek było również stowarzyszenie Ekołan, którego założycielem i liderem jest Mieczysław Babalski, jeden z pionierów rolnictwa ekologicznego w naszym kraju, ceniony ekspert, działacz, właściciel przetwórni biobabalscy.pl.  Ważnym wydarzeniem  była również premiera filmu dokumentalnego o początkach rolnictwa ekologicznego w Polsce, autorstwa Moniki i Roberta Kuryluków w ramach Fundacji “Mała Wielka Zmiana” oraz Lubelskiego Stowarzyszenia Ekoland.