Akcje lokalne z młodzieżą w Sandomierzu

1 czerwca 2012 odbyły się dwie pierwsze Akcje Lokalne jakie są zaplanowane w naszym projekcie. Ideą tych Akcji jest działanie na rzecz lokalnych społeczności, zrobienie czegoś pożytecznego, co będzie wszystkim służyć.

Mimo deszczowej pogody młodzież dość licznie zgromadziła się w szkole, by potem w dwóch grupach pojechać do przytuliska na Wiśniowej i Opactwa Pocysterskiego w Koprzywnicy.

Akcja realizowana przez III klasę technikum mechanizacji rolnictwa odbyła się w przytulisku dla psów, które to prowadzone jest przez Sandomierskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt. Pomoc młodzieży polegała na porządkowaniu terenu, renowacji bud i kojców dla psów. W ciągu kilku godzin oczyszczono i doprowadzono do przyzwoitego stanu kilka psich „mieszkań”. Było to ważne wsparcie dla tego lokalnego Stowarzyszenia, które działa tylko dzięki pracy wolontariuszy. Władze Sandomierza chciały ostatnio zlikwidować przytulisko, jednak dzięki ludziom dobrej woli udało się je uratować, a przede wszystkim ocalić zwierzęta. Stowarzyszenie w odróżnieniu od typowych schronisk przyjmuje je bezpłatnie i stara się znaleźć dla każdego psiaka nowy dom. III TMR wykazala się dużym zaangażowaniem podczas prac renowacji, a relację z całej akcji wyemitowało lokalne radio leliwa

Druga akcja realizowana była przez klasę III technikum ogrodniczego wspólnie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Koprzywnicy oraz Stowarzyszeniem 800-lecia Opactwa Cysterskiego „Ku Przyszłości”. Celem było podniesienie atrakcyjności turystycznej i estetyki ogrodu pocysterskiego przy zabytkowym klasztorze w Koprzywnicy. Młodzież wykonała nasadzenia rodzimej roślinności, szczególnie bukszpanów oraz pomogła w aranżacji i pielęgnacji zieleni. To wszystko pomimo wiatru, deszczu i niesprzyjającej pogody (cale szczęście udało nam się zdobyć peleryny ale i tak wszyscy byli nieźle przemoczeni). Dla dzielnych ogrodników zapewniono również atrakcje- zwiedzanie klasztoru, który jest naprawdę unikalnym zabytkiem oraz po wysiłku zasłużony wypoczynek przy wspólnym grillu.