Przyjaciół starych odmian zapraszamy do udziału w projekcie „KOSZTELA”

W 2018 roku kontynuujemy realizowany wspólnie z grupą ACCOR - Orbis (w ramach międzynarodowej akcji Fundacji PUR PROJECT) projekt zakładania nowych tradycyjnych sadów. Od roku 2015 posadzonych zostało 13000 drzewek. Powstało 130 tradycyjnych sadów, w których rosną takie odmiany jak: kosztela, antonówka, malinówka, kronselska i 60 innych.

 

Przypominamy warunki:
Właściciel zobowiązuje się do:
1. Posadzenia co najmniej 50 drzew (potrzebny teren to ca 0,3 ha)
2. Ogrodzenia terenu, w celu zabezpieczenia nowego sadu przed dzikimi zwierzętami.
3. Przygotowania terenu do posadzenie drzewek
4. Pielęgnacji nowego sadu

Fundacja AgriNatura zobowiązuje się do bezpłatnego:
1. Opracowania planu sadu
2. Organizacji warsztatów nt. zakładania i pielęgnacji sadu
3. Przekazania drzewek

Drzewka pochodzą z renomowanej szkółki - bez certyfikatu ekologicznego.
Drzewka są okulizowane na dzikich podkładach (wyrosną na duże drzewa) i są to wyłącznie dawne odmiany.
Dobór odmian w sadzie jest konsultowany z ekspertem, zależy od potrzeb właściciela i warunków środowiskowych.

Zainteresowanych szczegółami prosimy o kontakt mailowy z Elżbietą Lenarczyk - koordynator projektu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Spotkanie grupy SINGAL

Drugie spotkanie partnerów projektu SIGNAL (Sygnał czyli Innowacyjne działania na rzecz nowego podejścia do zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich) w ramach programu ERASMUS Plus odbyło się w holenderskim miasteczku Scheemda 25-27 września. Uczestniczyli w nim partnerzy z Austrii, Holandii, Niemiec i Polski. Partner holenderski zaprosił do udziału w spotkaniu liderów, przedstawicieli organizacji i MŚP, którzy opowiedzieli o problemach związanych ze zrównoważoną lokalną gospodarką nadbrzeżną na terenach przyrodniczo cennych, próbach ich rozwiązania i planach rozwoju regionu.

Czytaj więcej…..

Informacje na temat projektu:
http://www.regionalbewegung.de/projekte/signal/

SYGNAŁ – czyli budujemy nową jakość partnerstwa mieszkańców obszarów wiejskich!

Fundacja Rolniczej Różnorodności Biologicznej AgriNatura jest partnerem międzynarodowego projektu, którego celem jest wzmocnienie regionalnego i lokalnego rozwoju. Projekt realizowany jest przez 5 organizacji z Niemiec, Austrii, Holandii i Polski w ramach europejskiego programu Erasmus plus.

Tytuł projektu „SYGNAŁ – społeczne innowacje na rzecz jakości życia w zrównoważonym rozwoju obszarów wiejskich” (SIGNAL - Soziale Innovationen gemeinwohlorientierter nachhaltiger Landnutzung) wskazuje na cel działań partnerstwa: poznanie innowacyjnych działań i najlepszych praktyk, które odpowiadają na potrzeby mieszkańców wsi a jednocześnie wpisują się w strategię zrównoważonego rozwoju. Takimi inicjatywami są m.in. RWS (Rolnictwo Wspierane przez Społeczność), rolnictwo solidarnościowe, lokalne przetwórstwo z lokalnych produktów i upraw, sprzedaż bezpośrednia, ogródki szkolne i poletka uprawne dla mieszkańców miast czy rolnictwo ekologiczne.

Koordynatorem projektu jest niemiecka organizacja Netzwerk Zukunft Sachsen-Anhalt e.V. (Sieć Przyszłości Saksonia Anhalt wspierająca swoimi działaniami rozwój społeczeństwa obywatelskiego na obszarach wiejskich. (www.kosa21.de)

Partnerami projektu są:
Centrum Edukacji dla Dorosłych SPES Zukunftsakademie GmbH z Austrii (Akademia Przyszłości), które zajmuje się edukacją poza formalną m.in. w takich dziedzinach jak lokalna przedsiębiorczość czy budowanie lokalnych i regionalnych sieci współpracy. (www.spes.co.at)

Stowarzyszenie Bundesverband der Regionalbewegung e.V. z Niemiec (Krajowy Związek na Rzecz Ruchu Regionów) główny organizator Dnia Regionu – wydarzenia, które jest nie tylko okazją do świętowania plonów (dożynki), ale również do promowania zachowań ekologicznych, chroniących przyrodę, środowisko i klimat, do promowania rolnictwa ekologicznego, lokalnego produktu, lokalnej tradycji i zdrowego stylu życia. (www.regionalbewegung.de)

Firma doradcza Onderzoeksbureau Elles Bulder z Holandii szukająca odpowiedzi na pytania: jak połączyć mieszkańców regionu we wspólnym działaniu, jak połączyć pozornie różne interesy rolników, konsumentów, producentów i samorządów. Firma ma duży wkład w rozwój regionu Groningen (siedziba firmy), który uważany jest w Holandii za modelowy przykład regionalnego rozwoju.
(www.ellesbulder.nl)

Fundacja Rolniczej Różnorodności Biologicznej AgriNatura, która od 10 lat prowadzi projekty wspierające rozwój rolnictwa ekologicznego, lokalnego przetwórstwa, społeczeństwa obywatelskiego i rolniczej bioróżnorodności.
(www.agrinatura.pl)

Spotkanie ERASMUS+ SIGNAL

Spotkanie SIGNAL 2

Spotkanie ERASMUS+ SIGNAL

Program pierwszego spotkania partnerskiego projektu SIGNAL „Innowacyjne działania na rzecz nowego podejścia do zrównoważonego rozwoju obszarów” obejmował pobyt w niemieckim Warburgu w landzie Nadrenia Północna-Westfalia.

Warburg – regiony i ekologia

W Warburgu w gronie uczestników projektu, podczas seminarium i warsztatów rozmawialiśmy o działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju w regionach. Bardzo ważne było stwierdzenie, że działania w pojedynkę niewiele dają, że „Razem możemy więcej”!

Spotkanie z przedstawicielami niemieckiego regionu pokazało, że ruch regionów jest wciąż żywy, mieszkańcom nadal się chce, nie opadają im ręce, nie narzekają, tylko pracują, działają! To ciekawa refleksja strony niemieckiej, bo w Polsce pomysł na regiony, ich aktywność, budowanie tożsamości, wciąż się kształtuje. Można by od niemieckich partnerów co nieco zaczerpnąć.

Cenne dla nas może być także stwierdzenie jednego z niemieckich prelegentów, który powiedział, że „Jeżeli czas dojrzał, znajdą się właściwi ludzie”! To hasło/ idea otwiera spojrzenie na to, co się dzieje wokół, w Polsce, w Europie, na świecie. Bardzo cenny pogląd.

Z tematów poruszanych w czasie seminarium bardzo interesujące i inspirujące było wystąpienie poświęcone gospodarstwu ekologicznemu Eschenhof, które zwiedziliśmy i porozmawialiśmy z jego kierownikiem. Osoby, które przed laty założyły gospodarstwo, zastanawiają się, jak działać, by przetrwało ono dla przyszłych pokoleń, jako cenna wartość i sposób na życie. Warto podkreślić, że poza uprawą warzyw, zbóż, hodowlą krów; w gospodarstwie prowadzone są zajęcia edukacyjne, warsztaty np. kulinarne; produkowane są sery; czynny jest sklepik z produktami ekologicznymi. Ciekawa i oryginalna oferta skierowana jest do każdego zainteresowanego i chętnego mieszkańca: za 220 euro może przez rok uprawiać 50 m kw. gruntu (pola).

Interesującym doświadczeniem był udział w warsztatach prowadzonych metodą World Café, podczas których uczestnicy zastanawiali się nad warunkami, które trzeba spełnić, by procesy innowacyjne w nowym podejściu do rolnictwa powiodły się.

Co zrobić, by sprawnie działały kooperatywy regionalne i innowacyjne na obszarach wiejskich; jakie działania wspierają ten rodzaj współpracy i inspirują do innowacji, a także to, jak przełamywać bariery i dawać sobie radę z trudnościami? Dobór tematów i aktywność uczestników sprawiła, że warsztaty były bardzo ciekawe i inspirujące.

W programie spotkania była również wizyta w sklepie produktów regionalnych Unikum w Warburgu. Zróżnicowana, bogata oferta, łatwy dostęp do produktów zrobiły na nas duże wrażenie. Mieliśmy też okazję poznać pierwszą ekorestaurację w Kassel i degustować jedno z serwowanych tam dań. Program i pobyt były doskonale przygotowane. Organizatorom należy się podziękowanie. (jzv)

Program spotkania

Galeria zdjęć

Pur Project - Sadzimy nowe sady dawnych odmian

Rozpoczęliśmy drugi etap projektu sadzenia nowych sadów dawnych odmian. W tym roku planujemy posadzić jeszcze 5.000 drzewek owocowych.

Kilka ważnych informacji:

  1. Nie sprzedajemy żadnych sadzonek, nie sprzedajemy drzewek.
  2. Minimalna obsada to 50 - 70 drzewek.
  3. Minimalna powierzchnia działki niezbędna do nasadzeń to 2500 m2 - 3000 m2 (0,25ha - 0,3ha).
  4. Rodzaj i odmiany drzewek dobierane są w porozumieniu z pomologiem. Zależy to od warunków glebowych i terenowych.
  5. Drzewka są okulizowane na dzikich podkładkach - są wyłącznie wysokopienne.
  6. Drzewka muszą być zabezpieczone przed zwierzętami (ogrodzenie sadu).
  7. Drzewka powinny być posadzone jesienią 2016 r.
  8. Sadzonki nie mają certyfikatu rolnictwa ekologicznego.
  9. Zgodnie z obecną polityką rolną rządu na sady nie ma dopłat.

Osoby zainteresowane bardzo prosimy o kontakt z koordynator projektu - Elżbietą Lenarczyk. Prosimy najpierw o przesłanie e-mailem kilku krótkich informacji: o sobie, o terenie, gdzie ewentualnie ma być posadzony sad, konkretne pytania związane z możliwością uczestnictwa w projekcie.

Kontakt wyłącznie e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bardzo prosimy o niedzwonienie do biura Fundacji - w biurze nie mamy bieżących informacji, dotyczących możliwości udziału w projekcie -  tym zajmuje się koordynator.

Dodatkowe informacje