Międzynarodowe Partnerstwo zakończyło projekt SIGNAL

W jakim kierunku powinien iść rozwój obszarów wiejskich, jak powinny być użytkowane tereny uprawne, jak pogodzić wygodne i nowoczesne życie na wsi z ochroną środowiska i przyrody. To były pytania, jakie zadawały sobie organizacje realizujące projekt SIGNAL.


W skład partnerstwa weszli przedstawiciele pięciu organizacji z Niemiec, Austrii, Holandii i Polski: Netzwerk Zukunft Sachsen-Anhalt e.V. (www.kosa21.de); Centrum Edukacji dla Dorosłych SPES Zukunftsakademie GmbH (www.spes.co.at); Stowarzyszenie Bundesverband der Regionalbewegung e.V. (www.regionalbewegung.de); firma doradcza Onderzoeksbureau Elles Bulder (www.ellesbulder.nl) i Fundacja Rolniczej Różnorodności Biologicznej AgriNatura.

Przez dwa lata partnerzy poznawali przykłady innowacyjnych działań i najlepszych praktyk, które odpowiadają na potrzeby mieszkańców wsi, a jednocześnie wpisują się w strategię zrównoważonego rozwoju. Takimi inicjatywami są m.in. RWS (Rolnictwo Wspierane przez Społeczność), rolnictwo solidarnościowe, lokalne przetwórstwo z lokalnych produktów i upraw, sprzedaż bezpośrednia, poletka uprawne w miastach czy rolnictwo ekologiczne.

Projekt realizowany był w ramach programu Erasmus+.

Więcej informacji na stronie: https://www.regionalbewegung.de/projekte/signal/

 

UWAGA UWAGA! Zapraszamy ROLNIKÓW EKOLOGICZNYCH do udziału w naszym nowym projekcie „DEMOKRATYZACJA BIO”

Z przyjemnością informujemy że Fundacja AgriNatura otrzymała  grant Fundacji Carrefour na projekt „Demokratyzacja BIO”, którego głównym celem jest pomoc rolnikom ekologicznym w rozwoju towarowej produkcji warzyw . W projekcie 20 gospodarstw ekologicznych otrzyma pomoc finansową i merytoryczną w celu  zwiększenia wydajności, poszerzenia asortymentu i poprawy jakości swojej produkcji. Dzięki temu powinna zwiększyć się oferta handlowa warzyw ekologicznych dla konsumentów. Kolejnym celem projektu jest wypromowanie dobrych przykładów mogących stanowić wzór  i inspirację dla innych rolników planujących towarową produkcję warzyw ekologicznych.

Oferowane uczestnikom projektu  wsparcie będzie obejmować między innymi : 

  • Doradztwo ekspertów  rolnictwa ekologicznego oraz przygotowanie planu inwestycyjnego, który pozwoli na rozwój produkcji warzywniczej w gospodarstwie.
  • Dofinansowanie inwestycji w produkcję warzyw do kwoty 3750 euro.
  • Szkolenia dopasowane do potrzeb uczestników obejmujące ć takie zagadnienia jak: wymagania klimatyczne i glebowe różnych gatunków i odmian warzyw, agrotechnika, nawożenie i ochrona roślin, dobór odmian, zbiór, przechowywanie oraz przygotowanie do sprzedaży itp..
  • Wymianę doświadczeń i wzajemne wsparcie w grupie 20 rolników ekologicznych z całej Polski.
  • Popularyzację gospodarstw uczestniczących w projekcie i ich produktów poprzez działania promocyjne

Jak zgłosić się do projektu? Do kiedy można się zgłaszać?

Przesyłając jak najszybciej wypełniony formularz zgłoszeniowy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zgłoszenia można przesyłać najpóźniej do 20 września 2018 r.  

Przedtem prosimy o zapoznanie się ze szczegółowym opisem projektu i procedurą rekrutacji- do pobrania poniżej. Podstawowym warunkiem jest posiadanie certyfikowanego gospodarstwa ekologicznego.

Formularze zgłoszeniowe prosimy przesyłać WYŁĄCZNIE w formacie word lub pdf.

 

 

 

Ogrody społecznościowe w Warszawie

Aktualnie w Warszawie jest 21 ogrodów społecznościowych – miejsc, gdzie na kawałku ziemi mieszkańcy sieją, sadzą, pielą, zbierają plony i aktywnie spędzają czas. Pierwszy powstał w dzielnicy Praga Północ w 2012 r. z inicjatywy Praskiego Centrum Rewitalizacji Społecznej – PRECEL.

Ogrody działają w całej Warszawie przy domach kultury, na tarasie biblioteki, między blokami, przy przedszkolu, obok działek, w parku, na terenie osiedli.

Tworzenie ogrodów to dowód na energię mieszkańców. Doceniają to władze miasta, podkreślając, że taka zieleń jest bardzo cenna. Dzięki ogrodnictwu społecznościowemu tworzą się wspólnoty, które czują odpowiedzialność za „swoją część Warszawy”, za jej wygląd i funkcjonowanie.

Ogrodnikom pomaga Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, który na podstawie podpisanych umów wspiera ich metodycznie i merytorycznie, organizując warsztaty na tematy wskazane przez prowadzących ogród.

Każdy z warszawskich ogrodów jest inny - różni są przecież założyciele. I to wielka wartość. Różnorodność jest siłą i wpływa na piękno ogrodów. Bywają ogrody czysto ozdobne, rekreacyjne, ale też warzywno-owocowe. Wszystko zależy od tworzącej go społeczności; a także miejsca, w którym powstaje.

Ogrody społecznościowe są ogólnodostępne, czyli każdy może wziąć udział w jego tworzeniu na zasadach wcześniej ustalonych z liderami czy grupą inicjatywną.

Fundacja Dóbr Wspólnych stworzyła Latającą Szkołę Ogrodników Miejskich, czyli cykl nieodpłatnych warsztatów i konsultacji przeznaczonych dla zaangażowanych w prowadzenie ogrodów. Na wsparcie mogą też liczyć planujący założenie ogrodu. Wystarczy, że zgłoszą się co najmniej trzy osoby z pomysłem. Dowiedzą się, co robić, by ogród powstał.

Ogrodnicy mogą też korzystać z Otwartego Składu Materiałów Ogrodniczych. To platforma, poprzez którą można wypożyczyć np. narzędzia, podzielić się nasionami czy materiałami budowlanymi.

SIGNAL we Wiedniu

Ostatnie spotkanie partnerstwa projektu SIGNAL realizowanego w ramach programu Erasmus+ odbyło się we Wiedniu w kwietniu br.

Tym razem tematem spotkania były alternatywne metody upraw roślin użytkowych.

Ciekawym przykładem jest inicjatywa mieszkańców Wiednia, którzy od kilku lat zazieleniają wizerunek swojego miasta sadząc kwiaty i warzywa w przestrzeni publicznej. W takich miejscach jak podwórka miedzy blokami, trawniki wokół drzew, zaniedbane tereny poprzemysłowe a nawet dachy powstają małe, urokliwe ogródki; miejsca relaksu i spotkań dla ludzi, a dla ptaków i owadów oazy przyrody w betonowej przestrzeni miasta.


Przy okazji konsumenci stają się producentami: uprawiając własną marchewkę, seler czy bazylię inaczej podchodzą do produkcji żywności. Coraz bardziej interesują tym, jak jest uprawiana, jak jest przetwarzana, skąd pochodzi i jaki wpływ ma na środowisko. Mieszkańcy otrzymują wsparcie od miasta Wiednia, które założyło agencję dla zainteresowanych ogrodami miejskimi (Urban Gardening).

Partnerzy projektu odwiedzili również gospodarstwo typu RWS (rolnictwo wspomagane przez społeczność) w Gänserndorf pod Wiedniem. Idea polega wspólnym ustaleniu potrzeb grupy, opracowaniu potrzeb grupy, na płaceniu składki, a jednocześnie ponoszeniu ryzyka związanego ze słabym plonowaniem.
Więcej informacji nt. projektu SIGNAL znajduje się na stronie www.regionalbewegung.de/projekte/signal/

Przyjaciół starych odmian zapraszamy do udziału w projekcie „KOSZTELA”

W 2018 roku kontynuujemy realizowany wspólnie z grupą ACCOR - Orbis (w ramach międzynarodowej akcji Fundacji PUR PROJECT) projekt zakładania nowych tradycyjnych sadów. Od roku 2015 posadzonych zostało 13000 drzewek. Powstało 130 tradycyjnych sadów, w których rosną takie odmiany jak: kosztela, antonówka, malinówka, kronselska i 60 innych.

 

Przypominamy warunki:
Właściciel zobowiązuje się do:
1. Posadzenia co najmniej 50 drzew (potrzebny teren to ca 0,3 ha)
2. Ogrodzenia terenu, w celu zabezpieczenia nowego sadu przed dzikimi zwierzętami.
3. Przygotowania terenu do posadzenie drzewek
4. Pielęgnacji nowego sadu

Fundacja AgriNatura zobowiązuje się do bezpłatnego:
1. Opracowania planu sadu
2. Organizacji warsztatów nt. zakładania i pielęgnacji sadu
3. Przekazania drzewek

Drzewka pochodzą z renomowanej szkółki - bez certyfikatu ekologicznego.
Drzewka są okulizowane na dzikich podkładach (wyrosną na duże drzewa) i są to wyłącznie dawne odmiany.
Dobór odmian w sadzie jest konsultowany z ekspertem, zależy od potrzeb właściciela i warunków środowiskowych.

Zainteresowanych szczegółami prosimy o kontakt mailowy z Elżbietą Lenarczyk - koordynator projektu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Spotkanie grupy SINGAL

Drugie spotkanie partnerów projektu SIGNAL (Sygnał czyli Innowacyjne działania na rzecz nowego podejścia do zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich) w ramach programu ERASMUS Plus odbyło się w holenderskim miasteczku Scheemda 25-27 września. Uczestniczyli w nim partnerzy z Austrii, Holandii, Niemiec i Polski. Partner holenderski zaprosił do udziału w spotkaniu liderów, przedstawicieli organizacji i MŚP, którzy opowiedzieli o problemach związanych ze zrównoważoną lokalną gospodarką nadbrzeżną na terenach przyrodniczo cennych, próbach ich rozwiązania i planach rozwoju regionu.

Czytaj więcej…..

Informacje na temat projektu:
http://www.regionalbewegung.de/projekte/signal/

Dodatkowe informacje